Sponsorem tytularnym ARENA OSTRÓW jest firma 3MK Protection

Arged KPR Ostrovia awansuje do PGNiG Superligi

Wielki sukces drużyny Arged KPR Ostrovia świętowało ponad dwa tysiące kibiców, którzy zjawili się w sobotę w Arenie Ostrów na spotkaniu z Nielbą Wągrowiec.

W rozegranym meczu 22. kolejki Ligi Centralnej, Arged KPR Ostrovia pokonała Nielbę Wągrowiec 38:28 i wywalczyła historyczny awans do PGNiG Superligi. To historyczne osiągnięcie dla Arged KPR Ostrovia, która nigdy dotąd nie grała w Superlidze. Obecnie ostrowski zespół prowadzi Maciej Nowakowski, a najlepszymi strzelcami są Kamil Adamski, Patryk Marciniak, Artur Klopsteg i Ksawery Gajek.

Gratulujemy!

Historia klubu KPR Ostrovia

W piłkę ręczną zagrano w Polsce po raz pierwszy w 1918 roku w Szczypiornie, czyli niecałe 20 kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego. Stąd do dzisiaj dyscyplina ta potocznie nazywana jest szczypiorniakiem. W naszym mieście, pierwszą sekcję piłki ręcznej utworzono w 1930 roku w KS Ostrovia. Przez kolejne 30 lat piłka ręczna rozwijała się w odmianie 11-osobowej. Pod koniec lat 50-tych, na popularności zyskiwała już ta siedmioosobowa, którą obserwujemy do dziś.

 

W Ostrowie Wielkopolskim pierwszą osobą, która na poważnie zainteresowała się siedmioosobową piłką ręczną był Jerzy Młoczyński, który w 1961 roku doprowadził do zawiązania Międzyszkolnego Klubu Sportowego. Stąd w pełni uzasadniony tytuł „ojca piłki ręcznej” w naszym mieście. Po czterech latach działalności MKS-u, zawodnicy wraz z trenerem otworzyli nowe karty – grając już pod szyldem Ostrovii. W 1965 roku stworzono pierwszą sekcję piłki ręcznej siedmioosobowej, grającą do dziś w biało-czerwonych pasiakach!

Po wielu latach wzlotów i upadków, po sezonie 1995/1996 rozwiązano sekcję piłki ręcznej w KKS Ostrovia. Na listopad 1996 roku datuje się utworzenie Klubu Piłki Ręcznej „Ostrovia”. Stąd nasz tegoroczny jubileusz 25-lecia KPR! Podczas pierwszego walnego zebrania 18 listopada, jednogłośnie na prezesa wybrano Mieczysława Mazurka. Trenerem zespołu pozostał Zbigniew Domagała, a pierwszą drużynę KPR tworzyli: Sławomir Ćwikowski, Mirosław Morzewski, Rafał Stempniak, Marcin Lijewski, Igor Oszczanowski, Dariusz Jakuszkowski, Remigiusz Latajka, Robert Kunicki, Adam Izydorski, Walery Wasecki, Sławomir Tyrna, Robert Kierzek, Dariusz Świtała i Zbigniew Bąkowski. W pierwszym sezonie KPR Ostrovia zajął czwarte miejsce w rozgrywkach II ligi.

 

Dobrze drużyna spisywała się w sezonach 2000/2001 i następnym, kiedy to pod wodzą trenera Stanisława Grześkowiaka kończyła rozgrywki na trzeciej pozycji. W sezonie 2002/2003 również trzecią pozycję zajął zespół trenera Witolda Rojka. Znakomity był sezon 2005/2006, kiedy to szczypiorniści z Ostrowa uplasowali się na drugim miejscu. Co ciekawe, pierwszym trenerem naszej drużyny był wówczas Rafał Stempniak.

Sezon 2007/2008 należał do tych, o których mówi się do dziś. Wtedy zespół wywalczył historyczny awans do I ligi. Dokonał tego zespół prowadzony przez duet trenerski – Jacek Kupczyk, Rafał Stempniak. Na parkiecie walczyli: Łukasz Gąsiorek, Błażej Potocki, Marcin Sztukowski, Piotr Matuszczak, Michał Bałwas, Damian Górecki, Damian Krzywda, Krzysztof Łyżwa, Bartosz Mazurek, Przemysław Zawidzki, Paweł Piosik, Bartłomiej Kupczyk, Patryk Staniek, Marcin Sobczak, Przemysław Sobczak, Marek Szpera, Dominik Świątek i Łukasz Tetrzona.

 

Już dwa lata później zespół KPR zajął czwarte miejsce na zapleczu Superligi. Trenerem zespołu był wówczas Eugeniusz Lijewski. W kolejnych sezonach zespół najczęściej plasował się w środku stawki. W 2015 roku w klubie nastąpiło nowe rozdanie, a prezesem został Marek Śliwiński, który postawił na trenera spoza Ostrowa Wielkopolskiego. Zespół biało-czerwonych pasów prowadzony przez Krzysztofa Przybylskiego w sezonie 2015/2016 zajął drugie miejsce grupie B I ligi, tuż za Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski.

Ten wynik poprawił duet trenerski Maciej Nowakowski – Rafał Stempniak, który przejął zespół po Kazimierze Kotliński. Sprawdzonych szkoleniowców zatrudnił Paweł Staszak, wybrany w 2019 roku na nowego prezesa KPR. Sezon 2019/2020 był do tej pory najlepszym w historii klubu. Ostrowianie wygrali swoją grupę w rozgrywkach przerwanych przez pandemię koronawirusa. Tym samym otrzymali prawo gry w barażu o PGNiG Superligę, który wygrali z KPR Legionowo. Niestety oba kluby nie spełniły warunków licencyjnych i zmuszone były pozostać w rozgrywkach pierwszoligowych.

Był to jednak sezon przełomowy, dzięki któremu zmieniło się postrzeganie piłki ręcznej w Ostrowie Wielkopolskim. Zwłaszcza przez Urząd Miejski, który docenił zespół stworzony przez samych wychowanków. Przed kolejnym sezonem, dyrektorem sportowym klubu został Jakub Kaszuba, który w 2021 roku został prezesem spółki z o. o. Podmiotu, odpowiedzialnego za prowadzenie pierwszego zespołu KPR Ostrovia, który postawił sobie pierwszy raz w 25-letniej historii jasny cel – awans do PGNiG Superligi.

 

Przez 25 lat Klubu Piłki Ręcznej Ostrovia, największe sukcesy osiągały zespoły młodzieżowe. Zespół juniorów zdobył dwukrotnie tytuł mistrza Polski (2002 i 2004). Juniorzy młodsi wywalczyli brązowe krążki w 2002 roku i 2007. Zespół młodzików również stawał na podium mistrzostw kraju. Blisko kolejnych medali były juniorskie zespoły prowadzone przez Eugeniusza Lijewskiego i Rafała Stempniaka. W 2018 roku juniorzy starsi wygrali wszystkie mecze Ligi Wielkopolskiej, następnie bez straty punktów awansując do turnieju Final Four. W nim jednak musieli uznać wyższość rywali, zajmując ostatecznie czwarte miejsce.

Szkolenie młodzieży było i jest priorytetem. Klub Piłki Ręcznej Ostrovia wychował kilku reprezentantów Polski, którzy walczyli z orzełkiem na piersi na największych imprezach na świecie. Marcin Lijewski, Bartłomiej Jaszka, Krzysztof Lijewski, Bartłomiej Tomczak, Marek Szpera, Krzysztof Łyżwa – to wychowankowie ostrowskiego klubu, którzy zapisali się we współczesnej historii reprezentacji Polski.

kprostrovia.pl