Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/arenaostrow/domains/arenaostrow.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/arenaostrow/domains/arenaostrow.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/arenaostrow/domains/arenaostrow.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/arenaostrow/domains/arenaostrow.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36 Narodowy Balet Gruzji – Sukhishvili - 3MK Arena Ostrów
Sponsorem tytularnym ARENA OSTRÓW jest firma 3MK Protection

Narodowy Balet Gruzji – Sukhishvili

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/arenaostrow/domains/arenaostrow.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

W październiku w Arenie Ostrów będziemy gościć Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” 

To zespół taneczny będący kulturalną wizytówką państwa, z którego pochodzi. Został założony w 1945 roku w Tbilisi przez Iliko Sukhishviliego i Nino Ramishvili. Od tego czasu zyskał sławę nie tylko w kraju i Europie Wschodniej, lecz także na całym świecie. Jego występy – od Londynu, Rzymu, Mediolanu, aż po Stany Zjednoczone, Bliski Wschód, Azję i Australię – niezmiennie wzbudzają podziw widowni i szacunek krytyków. Tancerze i muzycy z „Sukhishvili” są przyjmowani bardzo ciepło również w Polsce i chętnie oraz często u nas goszczą.

Tym co przyciąga ludzi na przedstawienia gruzińskiej grupy, jest przede wszystkim bogaty i starannie przygotowany repertuar, na który składają się tradycyjna muzyka i bogactwo ludowych tańców. Należą do nich m.in. romantyczny i dostojny kartuli, żywiołowy i radosny aczaruli czy wojenny khorumi (dowiedz się więcej o gruzińskich tańcach). Mimo, że same ich nazwy zazwyczaj niewiele mówią odbiorcom, to bez względu na to w jakim regionie świata są prezentowane, zawsze spotykają się z niezwykle pozytywnym odbiorem. To przykład tego, że muzyka i taniec, jak być może żadne inne ze sztuk, stanowią uniwersalny język wszystkich ludzi i nacji, bez względu na różnice językowe, kulturowe i geograficzne.

Tańce wykonywane są zarówno w parach, solo, jak i w grupach. Sztuka wykonawcza tancerzy polega przede wszystkim na znalezieniu równowagi pomiędzy popisami solowymi a byciem komplementarną częścią całości. Odmiennie przedstawiają się układy taneczne kobiet i mężczyzn. Podczas gdy taniec pań, poprzez akcentowanie piękna, gracji i powabu, sytuuje się bliżej klasycznego baletu, wykonawstwo męskie ma akcentować wojowniczość, charakter oraz talenty bitewne. Charakterystycznym elementem tańca panów jest to, że poruszają się oni na czubkach stóp, co stanowi ewenement w męskim wykonawstwie baletowym.

Przedstawienia „Sukhishvili” zawierają w sobie wszystko to, co stanowi o atrakcyjności każdego wspaniałego widowiska: pasję i namiętność, energię płynąca ze sceny, dynamikę popisowych układów choreograficznych, żywiołową muzykę, piękne kostiumy tancerzy tworzące istną feerię barw, elegancję ruchów i nutę nostalgii. Na tym właśnie polega fenomen zespołu, który łączy wszystkie te cechy i przedstawia je w sposób mistrzowski. Mimo że odwołuje się do gruzińskiej muzyki ludowej, wkomponowuje również elementy tańca współczesnego, co sprawia, że przekaz jest jeszcze bardziej uniwersalny.

Na uwagę zasługują cieszące oko kostiumy tancerzy, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nawiązują do oryginalnych, tradycyjnych strojów z różnych części Gruzji. Dzięki nim widowisko staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i rozbudzające wyobraźnię. Niezwykle ciekawie prezentuje się również choreografia. Oprócz tradycyjnych elementów tańca ludowego i współczesnego zawiera tak charakterystyczne dla tanecznej kultury Gruzji akrobacje i popisy atletyczne. Figury te wymagają od wykonawców wielkiej precyzji, zwinności i predyspozycji sportowych. Będąc na występie „Sukhishvili”, możemy więc zobaczyć prawdziwy festiwal podskoków, obrotów, akrobacji, a nawet fechtunku. Na długo w pamięć zapada taniec z szablami, który jest zaczerpnięty z dawnych parad wojennych.

Podczas występów „Sukhishvili” dostrzega się cały wachlarz gruzińskich zwyczajów, tradycji, historii i wrażliwości. Jak zwracają uwagę sami wykonawcy, mało jest na świecie krajów, gdzie taniec tradycyjny jest wciąż tak żywy i chętnie praktykowany przez społeczeństwo, w tym młode pokolenie.

Przez siedemdziesiąt lat funkcjonowania Narodowego Baletu Gruzji w państwie tym zmieniały się ustroje polityczne, trendy muzyczne, zaś w samym zespole – repertuar i dyrekcja. Nie zmieniło to jednak faktu, że „Sukhishvili” jest nadal niezwykle mocną kulturalną marką, stanowiącą dumę Gruzinów w kraju i za granicą. Obecnie dzieło założycieli kontynuują ich wnukowie – Iliko Sukhishvili junior, będący naczelnym choreografem oraz jego siostra Nino Sukhishvili, która jest współkierowniczką grupy, odpowiedzialną także za projekty kostiumów.

Popularność Narodowego Baletu Gruzji, który jak dotąd wystąpił w prawie stu państwach świata, świadczy o sile przebicia muzyki gruzińskiej i kunszcie wykonawczym tancerzy i muzyków. To również dowód na bogactwo wielowiekowych tradycji muzyki gruzińskiej.

Licząca obecnie ponad stu tancerzy grupa „Sukhishvili” nie jest na pewno typowym zespołem baletowym. Zamiast klasycznej elegancji i muślinowych strojów daje widzowi połączenie gruzińskiej żywiołowej tradycji muzycznej ze współczesnością. To sprawia, że nawet osobom nieprzepadającym za klasycznym baletem, występy grupy na długo zapadają w pamięć.

Bilety – https://www.eventim.pl/event/narodowy-balet-gruzji-sukhishvili-arena-ostrow-15407483/